Cvičení s dětmi v šátku

03.02.2016

Přemýšleli jste někdy o tom, jak je pro maminku s malým kojencem těžké udělat si chvilku pro sebe, zajít si na cvičení, vypnout a odreagovat se? Jak je pro nejednu maminku těžké najít si hlídání pro tak malé děťátko; někoho, komu bude důvěřovat, u koho bude vědět, že děťátko nebude plakat? Navíc některé maminky své děti ani nikomu svěřit nechtějí, nebo děti nechtějí od svých maminek. To moc dobře znám :) 

Já o tom přemýšlela docela hodně, líbila se mi představa toho, že si maminky budou moct zacvičit a miminko bude někde nablízku. Prvně mě napadla vedlejší místnost s chůvou, to ale nebylo pro moje kontaktní já to ono. A tak jsem došla k nápadu, který jsem zrealizovala letos na jaře - budeme cvičit s dětmi na srdci. Jak? V šátku nebo v ergonomickém nosítku. V Poděbradech a v Chlumci nad Cidlinou cvičíme už od března, kurzy cvičení a tancování s dětmi v šátku se začaly objevovat po celé republice.

Cvičení s dětmi v šátku

Napadlo mě, že by se Vám mohly hodit nějaké tipy pro cvičení s dětmi v šátku či ergonomickém nosítku, ať už chodíte cvičit na vedené lekce, nebo si chcete zacvičit či zatancovat doma v obýváku. Tady jsou:

1. Jištění hlavičky - hlavička musí být dokonale zajištěna, a to nejlépe několika způsoby - límcem z pleny nebo textilní žínky vložené do záhlaví a přetažené šátkem, v případě spánku přetaženým pruhem šátku a vždy Vaší rukou - obzvláště při rychlejším pohybu.

2. Perfektní dotažení - úvaz musí být vždy skvěle dotažen - pohyb je intenzivnější než obvykle, proto musí být úvaz opravdu precizně dotažený. V případě nosítka dbáme také na co nejtěsnější přitažení, pozor si ale dáme v oblasti ramínek, kde může příliš velké dotáhnutí způsobit záklon hlavičky a prohnutí zádíček.

3. Třívrstvý úvaz - miminko vždycky vážeme do třívrstvého vertikálního úvazu, nejlépe do kříže s kapsou uvnitř. Tento úvaz nejlépe rozloží váhu miminka na Vašem těle, ale také zajistí nejbezpečnější prostředí pro mimčo.

4. Precizní poloha - dáváme si pozor na zakulacení zádíček, podsazení zadečku, kolínka jsou výš než zadeček, látka je od kolínka ke kolínku, páteř pěkně v ose.

5. Roztažení šátku přes záda - pruhy šátku vedoucí přes naše záda roztáhneme co nejvíce do šířky, aby pokrývaly co největší část zad - cvičení tak bude mnohem pohodlnější a váha se rozloží přes celý trup.

6. Snížení křížení šátku z oblasti krku níž na záda - poté, co máte oba pruhy šátku dotažené, je napnete v natažených rukou a vedete směrem dolů - kříž na krku se sníží cca o 10 cm - je to mnohem pohodlnější, obzvlášť v případě, že trpíte bolestmi hlavy či krční páteře.

7. Kontrola dítěte - během cvičení je dobré miminko průběžně kontrolovat - obzvlášť polohu, teplotu, zda nemá žízeň, po usnutí vždy přetahujeme pruh šátku přes hlavičku (nebo kapucku nosítka).

8. Pomalejší tempo - mírně pomalejší tempo oproti standardu je určitě vhodné - jednak se budete moci lépe soustředit na pohyb, ale také budete mít prostor pro kontrolu děťátka, aniž by Vás to rozhodilo při cvičení :-)

9. Funkční oblečení - velkou výhodu mají při cvičení ty páry, které mají funkční oblečení. Mně se nejvíce osvědčilo mít sebe i Martínka v bambusovém oblečení. Pro sebe volím tílko, pro Martínka tričko s krátkým rukávem a legíny, ponožky. Sáhnout můžete určitě i po merinu, vystačíte si i s bavlnou, rozhodně bych se ale vyhýbala umělým materiálům.

10. Oblečení tak akorát - nenavlékejte příliš ani sebe, ani děťátko. Plně si vystačíte s tílkem a sportovními legínami pro sebe, mrňousek může být jen ve funkčním bodyčku/ tričku, pleně a návlecích + ponožkách, nebo bodyčku a legínách či punčoškách (opět nejlépe bambusových).

Kdyby Vás zajímalo, jak vypadá cvičení s dětmi na těle u nás, holky byly tak zlaté a souhlasily s natočením sestavičky na video. Mrknout můžete tady.