Bolest bříška a co s ní?

25.02.2016

Také jste jako já už řešili bolest bříška Vašeho děťátka? Bolest bříška, nebo také kolika, je jedním z nejčastějších problémů, se kterými bojují rodiče malinkých miminek, ale i větších dětí. Bolest bříška se může objevit jako tzv. tříměsíční kolika v prvních měsících života, ale také později v souvislosti se zažívacími potížemi, které některé děti provázejí, či jako příznak virového střevního onemocnění. Setkat se však můžeme také s bolestí bříška psychického původu bez jakýchkoli jiných fyzických projevů (horečky, průjmu, zácpy, nadýmání či zvracení). Ať je příčina bolesti jakákoliv, velkou úlevu celé rodině může přinést velmi jednoduchá a přitom velice účinná masáž bříška. Působí jak na tělíčko fyzické, tak i emoční - jakékoli dotýkání a kontakt totiž léčí do hloubky (tělo i duši), ošetřuje energetické tělo a už jen samotný dotek bývá opravdu prospěšný.

Co budete potřebovat?

Připravte si podložku, na které masáž proběhne, nebo ještě lépe svoje nahá stehna, na která si děťátko položíte. Dále misku, do které nalijete lžíci kvalitního oleje za studena lisovaného (mandle, meruňka, oliva apod.) a kapičku éterického oleje z heřmánku římského, který je vhodný i pro úplně malá miminka. Použít můžete i předem připravené směsi určené přímo k masáži bříška, já osobně však preferuji domácí přípravu masážního oleje s použitím pouze jednoho éterického oleje. Hodit se bude určitě ručník, připravit si můžete i hračku (pro případ potřeby). Miminko by mělo být úplně nahaté, bez pleny. Staršímu děťátku můžete jen vyhrnout tričko.

Jak masáž probíhá?

Před samotnou masáží je vhodné dát děťátku přivonět k oleji, který si rozetřete do dlaní a zeptat se ho, zda souhlasí s masáží. Poté můžete začít. Masáž sestává ze tří tahů (jedná se o zkrácenou verzi masáže bříška, která je zaměřena především na odbourání problémů v oblasti bříška) - mlýnek, vodní mlýn a protřásání nožiček s přitažením kolínek k bříšku. Celou masáž můžete zkouknout ve videu, stačí zadat Váš email.

Jak často můžeme masírovat?

Malá miminka je vhodné masírovat v rámci prevence bolesti bříška při každém přebalování, větší děti v rámci denní masáže případně dle potřeby v průběhu nemoci vždy, když dítě projeví o masáž zájem. Nemasírujeme děťátko, které masáž odmítá, či je mu dotek na bříšku nepříjemný. Masáž v tomto případě můžeme naznačit nad tělíčkem děťátka v oblasti jeho éterického těla (těsně nad kůží) - tato technika masáže éterického těla se Vám bude určitě provádět nejlépe ve spánku děťátka.

Chcete umět víc?

Pokud byste rádi uměli masáž celého tělíčka děťátka a dopřáli mu tak dokonalou relaxaci a uvolnění, můžete navštívit kurz vedený lektorkou s certifikací od Mgr. Jany Hašplové, z jejíhož konceptu vycházím ve videu. Lektorky vyškolené přímo touto úžasnou dámou najdete po celé republice. Jeden z kurzů masáží a aromaterapie, který můžete navštívit v Poděbradech, právě proběhl v únoru ve třech po sobě následujících lekcích v Mateřském centru Poděbrady. Více informací o kurzu a dalších termínech najdete tady. Přeji Vám mnoho krásných zážitků při masáži (nejen) Vašeho děťátka.

Eva Šupčíková