Zdravé přebalování není jen o látkových plenkách

27.09.2017

Pojďte se dnes s námi zamyslet nad zdravým, ekologickým a ekonomickým přebalováním trochu zeširoka. Tento pojem totiž nezahrnuje jen plenky, ale i další nezbytnosti, bez kterých se neobejdeme (nebo právě obejdeme?)


Jedním z těchto pomocníků jsou vlhčené ubrousky. Věřte nebo ne, jde to i bez nich. Proč je lepší se jich vzdát? Například proto, že zvyšují náklady na přebalování, bývají napuštěné látkami, které nejsou zdravé pro naše děti a jejich používáním vzniká zbytečný odpad. Jak je tedy nahradit? Pokud jste doma, nejjednodušší je umýt zadeček miminka čistou vodou v umyvadle nebo ve vaně a osušit ho ručníkem.

Na cestách toto často možné není, ale nezoufejte. Klasické vlhčené ubrousky můžete lehce nahradit ubrousky látkovými nebo z netkané textilie (Perlanu). Pokud používáte látkové plenky, nepředstavují téměř žádnou práci navíc. Po použití je dle potřeby propláchnete vodou, hodíte do nádoby nebo pytlíku s použitými plenkami, a následně vyperete. Látkové ubrousky vydrží věčně a ty z Perlanu vyhodíte, až se začnou trhat (ne do záchodu). Ubrousek před použitím navlhčíte vodou - můžete si ji i nosit s sebou v lahvi nebo v malém rozprašovači. Tam, kde voda nestačí, lze použít například mycí olejíček Medvídek od české firmy Eoné. Speciální ředící lahvičku s rozprašovačem naplníte z malé části tímto olejíčkem, doplníte převařenou vodou a na dva dny máte připravenou mycí emulzi. Emulzi si můžete vytvořit i podomácku z kvalitního oleje lisovaného zastudena, třeba meruňkového nebo mandlového, který obdobným způsobem smícháte s převařenou vodou v rozprašovači. Tyto olejové emulze jsou šetrné k přírodě i ke kůži miminka, kterou vyživují a hydratují. Pokud tedy miminko nemá žádný kožní problém, nemusíte už používat další kosmetické přípravky.

Jinou šikovnou pomůckou jsou přebalovací podložky. Můžeme vybírat z jednorázových, ale chceme-li ušetřit (ať už finance nebo životní prostředí), je dobré zvolit látkové. Výhod je hned několik. Na celé přebalovací období vám vystačí jen pár kousků a přitom nemusíte neustále myslet na to, že vám dochází. Nehromadí se také žádný odpad jako v případě jednorázových podložek. Látkové podložky mají všestranné využití: oceníte je například u lékaře na převlékání, vážení a měření miminka. Využijete je i v parku či na zahradě - krásně izolují a miminko bude i na trávě chráněno před vlhkostí a chladem. Při náhlém ochlazení můžete také podložku použít jako nouzovou přikrývku. Podložky jsou téměř bezúdržbové - nemusíte je žehlit, stačí jen vyprat a usušit. Navíc jsou k dostání v mnoha krásných vzorech a barvách :-)

Se zdravým přebalováním souvisí i otázka skladování použitých plen a výše zmíněných doplňků - ať už doma či na cestách. Při cestování se neobejdete bez speciálního pytlíku na špinavé pleny, který je nepromokavý, ale prodyšný. Díky tomu se zápach ani nečistota nedostanou ven a zároveň se plenky nezapaří. Pytlíky můžete prát spolu s plenkami. Využijete je i po odplenkování - do bazénu na vlhké plavky nebo pro děti na propocené oblečení z tělocviku. Vybírat můžete opět z různých vzorů i velikostí.

Při skladování použitých plen doma doporučujeme pořídit si kyblík s víkem, do něj vložit velký síťovaný pytel na praní a plenky do něj střádat. Díky této síťce pak znečištěné plenky jednoduše naráz vytáhnete a vložíte do pračky.

Věříme, že vám tyto praktické tipy pomohly vyřešit některé otázky týkající se zdravého přebalování, a že si z nich vyberete ty, které vám pomohou udělat další krok k ochraně zdraví vašeho miminka i přírody.