Separační plenky v kostce

21.08.2017

Pro někoho jsou zbytečné, jiný si bez nich používání látkových plen neumí představit. Řeč je o separačních plenkách. 


Pokud se v názvosloví teprve začínáte orientovat, je to onen obdélníček, který se pokládá na látkovou plenku jako poslední, dotyková vrstva. Vybírat můžete z více typů. Tento článek vám pomůže se rozhodnout, které separační plenky budou pro vás nejvhodnější.

Účel separačních plenek se dá shrnout do jednoho slova: ochrana. Jejich hlavním úkolem je chránit zadeček miminka před vlhkostí a zároveň chránit látkovou plenku před přímým znečištěním. Při výběru separačních plen pak máte v zásadě dvě možnosti - separačky jednorázové anebo látkové.


JEDNORÁZOVÉ ŘEŠENÍ

První možností je zvolit jednorázové separační plenky. Materiálem je nejčastěji netkaná textilie nebo celulóza. Prodávají se v různých velikostech a gramážích.

Výhody:

 • Jednoduché a bezpracné řešení. Při přebalování separační plenku i s obsahem sbalíte a vyhodíte do koše.
 • Některé typy se dají, pokud nejsou znečištěné od stolice, použít opakovaně, tzn. vydrží i několik vyprání. Vyhodíte je až v okamžiku, kdy se začnou rozpadat. Doporučujeme je prát zvlášť v pracím pytlíku, ať je nemusíte lovit po celé pračce.
 • Prodávají se buďto v praktickém balení, ze kterého vždy jednu separačku vytáhnete, anebo v rolích s naznačenou perforací, kdy před použitím jednoduše odtrhnete jeden kus a je to.

Nevýhody:

 • Typy s nižší gramáží mohou, obzvláště v období před zavedením prvních příkrmů, kdy je stolice řidší, propustit celkem dost na plenku.
 • Ty o větších gramážích lépe ochrání plenku, ale mohou se vám zdát pro jemnou pokožku miminka příliš hrubé.
 • Musíte je pravidelně dokupovat, což jsou náklady i starost navíc.
 • Separační plenka s obsahem v koši zapáchá (obdobně jako jednorázová plena), a musíte tedy častěji vynášet smetí.

Upozornění: Nikdy separační plenky nelikvidujte spláchnutím do záchodu. Reálně hrozí jeho ucpání.


LÁTKOVÁ VARIANTA

Pokud vás jednorázové separační plenky nezaujaly, můžete zvolit látkové. Vyrábí se většinou z flísu nebo mikrovlákna.

Výhody:

 • Jsou silnější než jednorázové, tudíž lépe chrání plenku před znečištěním.
 • Dobře odvádí vlhkost od pokožky miminka a zajišťují mu pocit sucha.
 • Jsou ekonomičtější i ekologičtější než plenky jednorázové.

Nevýhody:

 • Při znečištění stolicí je třeba před praním odstranit hrubé nečistoty.
 • Flís se při praní v přípravcích na bázi mýdla může ucpávat. Při nedostatečném vymáchání by pak plenka neodváděla vlhkost dovnitř do plenky, a zbytky mýdla by mohly dráždit jemnou kůži miminka.
 • Nepatrné procento dětí může mít na flís alergii (zpravidla je ale na vině právě spíše nevhodně zvolený prací prostředek či nedostatečná údržba).

OD VŠEHO TROCHU...

Třetí variantou je používat kombinaci jednorázových i látkových separačních plen. Například doma použijete látkové, na cestách jednorázové. Anebo pokud máte vysledováno, v kterou denní dobu miminko zpravidla kaká, nachystáte mu na ten čas separačku jednorázovou, a pak po zbytek dne pro zajištění sucha budete používat látkovou.

... ANEBO NIC

Další možností je, že separační plenky nebudete přidávat vůbec. Jejich používání samozřejmě není podmínkou pro balení miminka do látkových plen. Je ovšem pravděpodobné, že pak bude potřeba miminko přebalovat častěji, abyste mu zajistili dostatečný pocit sucha. Údržba plen vám také zabere o malinko více práce, ale v dnešní době kouzelných tlačítek "máchání" a "předpírka" na automatické pračce to pořád není žádná tragédie.


Pro shrnutí, ať už je pro vás prioritou pocit sucha pro vaše miminko anebo jednodušší údržba plenek, separační plenky jsou úžasným pomocníkem při používání látkových plen.