Rozhovor s dulou: Bonding

17.01.2018

Terka Vanečková je Bamboolikova hotline, to jí se dovoláte, pokud nám zavoláte :-) Kromě toho je také Bamboolikovou látkovou poradkyní, dulou a zkušenou mámou tří ratolestí. 

Využili jsme tedy její profese a zeptali se na pár věcí ohledně bondingu. (Základní informace o bondingu a jeho benefitech se dočtete v článku Bonding - být ještě chvíli spolu).

Bonding je dnes poměrně hojně skloňované slovo, zejména v souvislosti s přirozeným porodem. Proč je tak důležitý?

Bonding znamená první vazbu maminky s miminkem bezprostředně po porodu, kdy je položené na jejím nahém těle. Nepřerušovaný bonding by měl být co nejdelší, potřebná vyšetření miminka se dají provést přímo na těle maminky a ta se může nerušeně seznamovat se svým dítětem. Bonding velmi důležitý pro vyplavování hormonů v těle matky, pro úspěšné kojení a lepší poporodní adaptaci jak pro maminku, tak pro novorozence, který tak není ve stresu a necítí se odloučené od matky.

Jaké jsou přínosy bondingu?

Bonding je důležitý z několika důvodů. Pomáhá osídlit miminko přátelskými bakteriemi z matčina těla, díky kontaktu kůže na kůži je pro matku mnohem lehčí vstřebat případnou bolest během porodu a pro oba je jednodušší začít s kojením. Miminka, která zažila bonding, jsou klidnější, zažívají pocit bezpečí, lásky a snáze se adaptují na život mimo maminčinu dělohu.

Doporučila byste bonding každé těhotné ženě?

Bonding je přirozený, položení miminka na tělo jeho matky by mělo být absolutně samozřejmé. Rozhodně bych doporučila každé ženě, aby o něj usilovala.

Máte s bondingem osobní zkušenost?

Několik :-) Ať už své vlastní z mých porodů, nebo přeneseně od žen, které doprovázím k jejich porodům. Je nádherné pozorovat, jak jsou miminka po porodu klidná, rozkoukávají se a postupně se seznamují s maminkou a tatínkem.

Co dělat, když musí žena podstoupit císařský řez?

Pokud je to plánovaný císařský řez, dají se v porodnici předem domluvit podmínky, kdy i během porodu může maminka zažít plný bonding. Kanyla a senzory se dají dát na stejnou ruku, svody pro EKG se dají umístit na záda a místo peanu se dá použít plastová svorka. Maminka díky tomu má volnou ruku a hrudník a může mít miminko bez obav na svém těle i během operace. Pokud se jedná o akutní císařský řez, většinou není čas na kompromisy, při akutní sekci většinou může zažít bonding bezprostředně po zkontrolování zdravotního stavu miminka tatínek.

Jakou funkci má bondigová deka?

Když se miminko narodí, potřebuje být v teple. Je položené na těle maminky, ta ho hřeje zespodu, nemělo by ale prochladnout, proto je důležité miminko přikrýt. Bondingová deka je skvělá volba, z jedné strany je bambusová viskóza, která je příjemná na dotek. Bambus je funkční přírodní materiál, v létě chladí a v zimě hřeje i když je mokrý, což miminka po porodu jsou. Proto je mnohem vhodnější než bavlna. Červená barva miminka uklidňuje, znají ji z maminčina bříška.