Jak prát látkové pleny

18.04.2017

Často dostáváme otázky, zda je třeba u praní látkových plen dodržovat nějaký speciální postup, jestli doporučujeme nějaký konkrétní prací prostředek, čeho se u látkových plen vyvarovat a tak podobně. Jaké jsou tedy naše poznatky a doporučení?


1) Plenky se řádně vyperou jedině v dostatečném množství vody.

2) Nepřeplňujte pračku.

3) Plenky perte na 60 stupňů.

4) Musím plenky zapírat v ruce?

5) Jaký prací prostředek zvolit?

6) Máme doma hodně tvrdou vodu. Co s tím?

7) Plenky se nevypraly úplně dočista, máme na nich fleky. Jak se jich zbavit?

8) Jak plenky desinfikovat?

9) Moje miminko má pod plenkami vyrážku. Okolí mi tvrdí, že to má z těch látkových plen. Co byste mi doporučili?


1) Plenky se řádně vyperou jedině v dostatečném množství vody.

Tento bod je alfou a omegou celého pracího procesu. Plenky do sebe během svého užití nasají tekutinu (a pojďme si to říct na rovinu, touto tekutinou není nic jiného než moč), kterou je nutné pořádně vymáchat. Jinak než dostatečným množstvím vody toho nedosáhnete. Proto pozor na různé eko programy na pračkách, které většinou znamenají menší množství vody. Pokud to jde, použijte předpírku a na závěr dejte máchaní navíc (jen tak zajistíte, že se z plen vymáchá všechen prací prostředek). Perte na nejdelší program (doporučujeme alespoň dvouhodinový), plenky potřebují poctivý a dlouhý prací cyklus.

Nemá-li vaše pračka možnost předpírky či máchání navíc, zvolte místo toho krátký prací program (bez pracího prostředku), výsledek bude stejný.

Jestliže je vaše pračka natolik "eko", že programově používá málo vody a zároveň nemá tlačítko "přidat vodu", dolijte prostě vodu do bubnu (někteří na to používají vysráženou vodu ze sušičky, kterou tak dále zužitkují; tato voda má navíc výhodu, že je destilovaná a dobře se v ní rozpouští prací prášek).

Jak poznáte, že je vody během praní dost? Jednoduše: měli byste vodu vidět (tedy točí-li se v bubnu pouze pleny a trocha pěny, je vody málo). Pokud do pračky nevidíte, poznáte nedostatek vody zejména tak, že plenky budou po vyprání cítit lehce zatuchle, budou postrádat typickou vůni čerstvě vypraného prádla.

2) Nepřeplňujte pračku.

Tento bod úzce souvisí s bodem 1. Příliš velké množství plen znamená, že vody potřebné k praní bude málo. Dodržujte váhové údaje dle návodu k vaší pračce a pamatujte, že váhový údaj uvedený v manuálu je uváděn pro mokré prádlo (což u našich savých plen znamená úplně jiný objem prádla než v suchém stavu). Máme vypozorováno, že u praček s objemem 5 kg je třeba za běžného provozu prát po maximálně 2 dnech (pokud používáte výhradně látkové plenky), jinak už je pračka příliš plná.

3) Plenky perte na 60°C.

Zapomeňte prosím na plenky, u nichž je doporučováno praní na 30°C či 40°C. K tomu, aby pleny byly opravdu hygienicky čisté, je zapotřebí teplota 60°C. U nižších teplot není garance, že zlikvidujete všechny bakterie, které se plenách mohou nacházet. Bakterie pak mohou působit celou řadu potíží - zdravotními problémy miminka počínaje (plenková dermatitida, záněty) a zničením plen konče (zejména bambusové plenky bakteriím moc chutnají, máme to ozkoušeno :-)).

4) Musím plenky zapírat v ruce?

Rozhodně nemusíte! Z plenky je jen dobré odstranit velké nečistoty (odborně vyklepat bobek :-)) a poté můžete plenku přemístit do koše na prádlo či rovnou do pračky. Předpírání v ruce není vůbec nutné, naopak ho nedoporučujeme, zejména u svrchních kalhotek byste mnutím v ruce mohli poškodit jejich laminaci.

5) Jaký prací prostředek zvolit?

Ten, který vám vyhovuje a nezpůsobuje vám ani miminku žádné nežádoucí reakce. My v Bambooliku preferujeme ekologické prací prostředky, které nezatěžují životní prostředí, výběr konkrétního prášku/gelu/slizu už je jenom na vás. Jen pozor na mýdlo a prací prostředky na bázi mýdla, ty by neměly přijít na flís, jelikož mají tendenci jej ucpávat (zjednodušeně řečeno si mýdlem můžete flísový povrch naimpregnovat, což u plen není příliš žádoucí). Pokud chcete přesto používat prací prostředky na bázi mýdla, dbejte na dostatečné množství vody při praní a důkladné máchání.

Dodržujte dávkování vybraného pracího prostředku. Více prášku opravdu neznamená lépe vyprané pleny. Naopak, použijete-li prášku příliš, bude se hůře vymáchávat a může v plenkách zůstávat a zanášet je (a následně dráždit kůži miminka). Zejména v kombinaci s nedostatkem vody (viz bod 1) se může jednat o dost výrazný problém.

A co doma vyrobený mýdlový sliz? Nemůžeme vám ho s klidným vědomím doporučit, ač víme, že někomu funguje na plenky perfektně. Stejně tak totiž víme, že někomu nefunguje vůbec. Proč? Součástí mýdlového slizu je soda, která reaguje s ionty ve vodě, konkrétně tak, že neutralizuje vápenaté ionty (které způsobují tvrdost vody). Soda ovšem nezneutralizuje hořečnaté ionty, které ve vodě také bývají. Soda a ionty hořčíku mohou reagovat celkem nepředvídatelně, mohou vznikat kyselé roztoky, které mohou poškodit (někdy dokonce zabarvit) prádlo, případně pračku. Složení své vody s největší pravděpodobností přesně neznáte, takže to, jak vám bude či nebude fungovat mýdlový sliz, nedokážeme předem odhadnout.

6) Máme doma hodně tvrdou vodu. Co s tím?

Jak bylo zmíněno výše, částečně vám může pomoci přidat do bubnu prací sodu, případně existují změkčovadla vody, které kromě vápenatých iontů pomohou zneutralizovat i ostatní ionty. Rozhodně nepoužívejte ke změkčení vody či prádla aviváž, snižovali byste si tím savost plenek (aviváž obaluje textilní vlákna, což u plenek není žádoucí, jelikož se k nim pak nedostane vlhkost, kterou mají nasát).

Dobře fungují také domácí "aviváže" typu ředěný ocet či kyselina citronová. Jejich výrobu zvládne i ten, kdo výrobě domácí drogerie jinak příliš neholduje: 100 ml octa či 100 g kyseliny citronové smícháte s 900 ml vody a vytvoříte tak 10% roztok, který budete následně používat jako klasickou aviváž. Pozor! Opravdu vám tímto nedoporučujeme lít do pračky čistý ocet (a to, že se na něm píše 8 %, nehraje roli, to je normální koncentrace octa) ani sypat kyselinu citronovou, je nutné nejprve z obojího vyrobit 10% roztok.

7) Plenky se nevypraly úplně dočista, máme na nich fleky. Jak se jich zbavit?

V prvé řadě je třeba říct, že zabarvení na plenkách neznamená, že nejsou čistě vyprané. Zejména se zavedením prvních příkrmů u miminka se může stát, že některé dobrůtky plenky zabarví (například banán je v této oblasti přeborník). Obarvení vlákna ale neznamená špinavou plenku a můžeme vás ujistit, že časem zabarvení zmizí. Pokud vám přesto fleky vadí, zkuste např. perkarbonát sodný - v kombinaci s teplotou 60o bělí krásně, funguje na bázi peroxidu, stejně jako sluníčko - v létě a na jaře pověste plenky ven na šňůru a fleky zmizí prakticky okamžitě (je to mnohem lepší způsob než chemická bělidla, věřte nám!).

8) Jak plenky desinfikovat?

V prvé řadě je k této otázce třeba říci, že pokud plenky správně skladujete a perete, není nutné je desinfikovat jen tak preventivně. Desinfekce přichází na řadu v opravdu závažných případech, např. pokud vaše miminko bojuje s opravdu úpornou střevní infekcí (rotaviry a jim podobné breberky). V tomto případě použijte desinfekční prostředek a vysokou teplotu (90 stupňů, jednorázově to plenky přežijí), ale pozor, jedná se opravdu o mimořádné opatření, rozhodně to plenkám nedělejte pravidelně. Pokud použijete chemickou desinfekci, vyperte je potom v pračce ještě jednou, bez prášku, aby se z nich desinfekce řádně vymáchala.

Nám v Bambooliku se na desinfekci a praní plenek vůbec nejlépe osvědčil perkarbonát sodný, už jsme ho zmiňovali výše. Pokud potřebujete plenky opravdu řádně vydesinfikovat, dejte je do kýble, přisypte 3-5 lžic perkarbonátu (dle množství plen) a zalijte horkou vodou maximálně do poloviny kýble. Perkarbonát začne pěnit jako divý, takže důrazně doporučujeme umístit kýbl s plenami ideálně do vany, tento "koktejl" má tendenci z kýblu utíkat, viz foto :-) Plenky nechejte takto bublat několik hodin (2-3 hodiny stačí), během bublání je dobré je párkrát promíchat. Následně přemístěte celý obsah kýblu do pračky a vyperte (na program, na který normálně plenky perete). Nezapomeňte důkladně vymáchat!

Tento způsob je skvělý i na odstranění usazenin z plenek, pokud máte pocit, že jsou plenky cítit zatuchlinou či pokud má miminko nežádoucí kožní reakce na plenky. Plenky budou po této lázni jako nové. Na usazeniny funguje dobře také kyselina citronová, postup je stejný jako u perkarbonátové lázně, kyseliny citronové použijte jeden balíček, tzn. 100 g.

9) Moje miminko má pod plenkami vyrážku. Okolí mi tvrdí, že to má z těch látkových plen. Co byste mi doporučili?

Z naší mnohadětné zkušenosti plyne, že v naprosté většině případů pokožka miminka nereaguje na látkové plenky jako takové, ale na prvky, které v plenkách být nemají. Často jsou to zbytky pracího prášku (málo vymáchané pleny), či naopak zbytky močoviny a spol. (praní v nedostatečném množství vody, nízká teplota během praní). Pro tyto případy z celého srdce doporučujeme perkarbonátovou či kyselino-citronovou lázeň, popsanou v předchozím bodě. Jedině pokud by problém přetrvával, je možné, že miminko má agresivnější moč/stolici a reaguje na ni (někdy se to stává např. během období, kdy rostou zoubky). V takovém případě by vám mohla pomoci flísová separační plenka, která odvádí vlhkost od pokožky.

Pokud byste měli další dotazy k praní, neváhejte nás kontaktovat, jsme tu pro vás!