Přebalování v noci

25.01.2016

... aneb Bamboolikovy tipy, jak na látkové plenky v noci.

V prvních týdnech života miminka se den a noc v přebalovacích intervalech zase tak moc neliší. Většinou je nutné přebalovat podle potřeby bez ohledu na únavu při každém krmení, před ním nebo po něm, podle zkušeností s konkrétním miminkem. Pokud je noční spánek dítěte o něco delší než běžný přebalovací interval (cca 2,5-3 hod), můžete savost balení zvýšit některou z vkládacích plen z Bamboolikova AI2 systému či plenou vícevrstvou, a to bez ohledu na to, zda používáte AI2 systém jako takový nebo AIO plenky, protože i do jejich kapsy je možné vložit vkládací nebo vícevrstvou plenku. Pro nedonošená miminka a velmi drobné děti se na noc skvěle hodí kalhotkové plenky MiniMimi se svrchními kalhotkami z MiniMimi řady.

Když pak nastane čas, kdy miminko povyroste, v noci už nekaká a mohlo by v plence bez výměny strávit i delší čas, je potřeba efektivně vyřešit dostatečnou savost pleny. Dost často se látkové poradkyně potýkají s dotazy maminek na řešení noční směny, protože dětem běžně používané látkové plenky nestačí, provlhnou nebo přímo protečou, a proto jsou mnohdy nahrazovány plenkami jednorázovými (a i ty mají s noční šichtou často co dělat, přestože je na nich napsáno, že vydrží 12 hodin). Vzhledem k tomu, že se jedná o vůbec nejdelší úsek dne v neprodyšném materiálu bez možnosti vyvětrání pokožky, je to rozhodně ke škodě dítěte.

Látkové řešení ale existuje!

Některým dětem stačí na noc AI2 systém za použití noční vkládací plenky. Ovšem najdou se i produktivnější děti, kterým ani tento systém nestačí. Potom jsou ideální variantou na plenkování v noci Bamboolikovy noční kalhotkové plenky s všitou vkládací plenou, kterou lze v případě potřeby variabilně dovycpat do potřebné kapacity, úměrně výkonům děťátka. Kalhotková plenka má integrovanou flísovou vrstvu, která zajistí nepřetržitý pocit sucha, i když plena pojede na plný výkon. Dítě se tedy nebudí pocitem vlhka, ale spíše potřebou krmení, případně mazlení. Kapsa plenky je dobře přístupná maminčině ruce (pro větší dlaně se osvědčila technika obrácené plenky naruby a přetažení vrchní části, jako když se převlékají peřiny) a ta se získanou šikovností do plenky časem rozrovná jakoukoli vkládací plenku, kterou má k dispozici nebo klidně i tvarovanou plenku či vícevrstvou čtvercovou plenku.

Na kalhotkovou plenku přijdou nepromokavé svrchní kalhotky a spolehlivá noční plenka je připravena do akce. Vydrží bez výměny až 12 hodin a maminka s děťátkem se mohou nerušeně vyspat. Plena pojme opravdu hodně. Ne nadarmo jeden z tatínků Bamboolikova týmu přišel s přiléhavým označením "atomová plenka". Pokud malý borec zdolá i toto řešení, bude pravděpodobně nezbytné dříve k ránu plenku vyměnit. Nutno podotknout, že s plenkou jednorázovou by se u velmi produkujících dětí muselo také přebalovat, aby pak maminka nemusela prát krom pyžamka také veškeré lůžkoviny. Velikostně tento noční komplet sedí dětem přibližně od 6 do 15 kg, ale ze zkušenosti maminek lze dolní hranici posunout i na dobu dřívější. U horní hranice bude záležet na proporcích dítěte, ale valné většině dětí se podaří dříve odplenkovat, než z noční plenky (a Bamboolikových plenek vůbec) vyrostou.

S používáním látky je samozřejmě spjata i správná údržba a péče. Drobná "kolize" při používání nočních plenek může nastat v okamžiku, kdy dítě přes den už plenky nepotřebuje a používá je pouze na noc. Zde se maminky opět od látky mohou lehce odvrátit, protože argumentují tím, že dvě noční pleny nenaplní pračku. Nenechte se odradit a rozhlédněte se doma. Plenky samozřejmě JE nutné vyprat a nemohou čekat, až jich bude po týdnu dost na pračku, protože množící se bakterie by plenkám značně ukrojily z jejich životnosti... Množství prádla praného s plenkami je možné doplnit čímkoli, co snese teplotu 60°C - utěrky, ručníky, osušky, bryndáčky, látkové ubrousky, kapesníky, lůžkoviny... v domácnosti (s malým dítětem) je těchto textilií vždy dostatek.

Tak s láskou k látce a s látkou pro naše lásky ...přejeme dobrou noc!

Ivana Veselá